Drogie Koleżanki i Koledzy,
Serdecznie zapraszam do udziału w XXIII Konferencji Naukowo-Szkoleniowej Alergia Astma Immunologia Kliniczna, która odbędzie się w dniach 13-15 czerwca 2024 roku w Łodzi. Motywem przewodnim tegorocznego spotkania będzie:
Nowoczesna alergologia
Jesteśmy świadkami znacznego postępu, jaki dokonał się w alergologii – w jej rozumieniu, diagnostyce i leczeniu. Wachlarz możliwości diagnostycznych i terapeutycznych, którymi w nieodległej przyszłości będziemy posługiwać się na co dzień, istotnie się poszerzył. Co więcej, konieczność interdyscyplinarnej opieki na pacjentem z wielochorobowością atopową wymaga od nas szerokiej wiedzy wykraczającej poza samą alergologię oraz umiejętnej współpracy z lekarzami innych specjalności. Znaleźliśmy się zatem w przełomowym momencie, w którym musimy zadać sobie kilka fundamentalnych pytań, a zjawiska, które w naszej dziedzinie wydają się nam znane od lat, zdefiniować na nowo.
Czym jest nowoczesna alergologia i jej położenie we współczesnej medycynie? Jak nowocześnie postępować, diagnozować i leczyć choroby alergiczne? Jak powinien wyglądać nowoczesny gabinet alergologiczny? Czym powinien cechować się nowoczesny system opieki na chorym z alergią? Jakie powinno być położenie pacjenta w tym systemie? Jak współpracować ze specjalistami z innych dziedzin medycyny? I wreszcie, być może rzecz najbardziej kluczowa, kim jest dzisiaj nowoczesny alergolog?
Na te i wiele pokrewnych pytań postaramy się udzielić rzetelnych odpowiedzi, oddając Państwa w ręce ekspertów – mistrzów w swoich dziedzinach, którzy na podstawie najnowszych standardów, wiedzy praktycznej, osobistego doświadczenia i lekarskiej intuicji przedyskutują z Państwem aspekty dotyczące najnowszego postępowania diagnostycznego i terapeutycznego w chorobach alergicznych. Dobór i ujęcie tematów pozwoliły nam stworzyć doskonałą pozycję przeznaczoną dla alergologów, pediatrów, pulmonologów, dermatologów, specjalistów medycyny rodzinnej oraz lekarzy zajmujących się pacjentami z chorobami alergicznymi lub spotykających ich w swojej praktyce.
Podobnie, jak w zeszłym roku, zorganizujemy Sesję Naukową, podczas której młodzi naukowcy przedstawią wyniki prowadzonych badań z zakresu alergologii klinicznej i podstawowej oraz nauk pokrewnych. Sesja będzie mieć charakter międzynarodowy. A koleżanki i kolegów towarzyszących nam w codziennej pracy klinicznej pragnę zaprosić na I Forum Pielęgniarstwa Alergologicznego, podczas którego podejmiemy dyskusję nad praktycznymi aspektami diagnostyczno-pielęgnacyjno-terapeutycznymi opiece alergologicznej.
W ostatnich latach nasza Konferencja stała się platformą wymiany wiedzy, myśli i poglądów, miejscem dyskusji nad aktualnymi problemami w alergologii praktycznej i systemowej. Mam głęboką nadzieję, że tym razem uda nam się zdefiniować nowoczesną alergologię.