KLINIKA IMMUNOLOGII I ALERGII
KLINIKA IMMUNOLOGII I ALERGII
  • KLINIKA IMMUNOLOGII I ALERGII
  • KLINIKA IMMUNOLOGII I ALERGII
  • KLINIKA IMMUNOLOGII I ALERGII
  • KLINIKA IMMUNOLOGII I ALERGII
  • KLINIKA IMMUNOLOGII I ALERGII
  • KLINIKA IMMUNOLOGII I ALERGII
  • KLINIKA IMMUNOLOGII I ALERGII

Aktualności

Walne zebranie członków Stowarzyszenia

9 August 2021 (Monday)

Serdecznie zapraszamy do udziału w Walnym Zebraniu Członków Stowarzyszenia Pomocy Chorym na Astmę i Choroby Alergiczne, które odbędzie się 16.09.2021 (czwartek) godz.15. pok. 29   Porządek zebrania czytaj dalej.

Czytaj dalej »

Zmarł prof. Marek L. Kowalski

24 June 2021 (Thursday)

Prof. Marek Leszek Kowalski 1952-2021 Wybitny naukowiec, lekarz, serdeczny człowiek, oddany pracy naukowej i dydaktycznej, nieprzerwanie wspierał i motywował innych do pracy i rozwoju. Specjalista chorób wewnętrznych, alergologii i immunologii  klinicznej. Optymistycznie patrzył na życie, wrażliwy na piękno otaczającego świata...   Był i pozostanie cenionym autorytetem w nauce polskiej i światowej.  

Czytaj dalej »

Naukowcy UMEDu wśród najczęściej cytowanych autorów na świacie

12 March 2020 (Thursday)

Stanford University, wydawnictwo Elsevier oraz firma SciTech Strategies, na łamach „PLOS Biology” opublikowały listę 2% naukowców, których prace są najczęściej cytowane przez innych autorów . W zestawieniu uwzględniono 726 naukowców z Polski, w tym 7 z naszej Uczelni. Wśród dziesiątki najwyżej sklasyfikowanych Polaków znalazł się prof. Tadeusz Robak (Klinika Hematologii). W tym znakomitym gronie znaleźli się również: Prof. Marek L. Kowalski (Klinikia Immunologii i Alergii), Prof. Paweł P. Liberski (Zakład Patologii Molekularnej i Neuropatologii), Prof. Maciej Banach (Zakład Nadciśnienia Tętniczego), Prof. Piotr Kuna (Klinika Chorób Wewnętrznych, Astmy i Alergii), Prof. Jolanta Zawilska (Zakład Farmakodynamiki), Prof. Jerzy Z. Nowak (Zakład Farmakologii i Toksykologii, emerytowany pracownik). Zestawienie objęło prawie 160 tys. specjalistów z 22 dyscyplin podzielonych na 176 bardziej szczegółowych dziedzin. Autorzy uwzględnili całokształt dorobku badaczy (do 2019 r.) według indeksu bibliometrycznego, który uwzględnia kryteria takie jak: indeks Hirscha, liczbę cytowań (z uwzględnieniem autocytowań), Impact Factor, miejsce i rolę na liście autorów (pierwsze, ostatnie miejsce). Dodatkowe informacje na temat zestawienia:https://journals.plos.org/plosbiology/article/file?id=10.1371/journal.pbio.3000918&type=printable

Czytaj dalej »

Strona astma-aspirynowa.pl

18 November 2020 (Wednesday)

Zapraszamy do odwiedzenia strony internetowej przeznaczonej dla chorych cierpiących z powodu astmy oskrzelowej, zapalenia zatok z polipami i nadwrażliwości na aspirynę i /lub inne niesteroidowe leki przeciwzapalne – (NLPZ-y), dostępnej pod adresem astma-aspirynowa.pl Jej celem jest dostarczenie rzetelnych (opartych na badaniach naukowych) informacji na temat powstawania, diagnozowania oraz leczenia astmy aspirynowej oraz ułatwienie dostępu do ośrodków zajmujących się leczeniem tego schorzenia w Polsce. Strona jest prowadzona jest przez Stowarzyszenie Pomocy Chorym na Astmę i Choroby Alergiczne przy współpracy Kliniki Immunologii i Alergii Uniwersytetu Medycznego w Łodzi.

Czytaj dalej »

Webinarium: Leczenie przewlekłej pokrzywki - nowe możliwości i pierwsze doświadczenia z lekiem biologicznym

21 September 2020 (Monday)

Zapraszmy do udziału w Webinarium czasopisma Alergia Astma Immunologia - Przegląd kliniczny Temat: Leczenie przewlekłej pokrzywki - nowe możliwości i pierwsze doświadczenia z lekiem biologicznym. Termin: 22.09.2020 (wtorek) godz. 18:00 Rejestracja na stronie: http://alergia-astma-immunologia.pl/ [1] Jednocześnie prosimy o wypełnienie ankiety, której wyniki wykorzystamy podczas webinarium. Wystarczy otworzyć poniższy link: https://www.surveymonkey.com/r/LXYY9NR [2] Program Webinarium: Moderator: prof. Marek L. Kowlaski * Współczesne standardy leczenia przewlekłej pokrzywki prof. Roman Nowicki * Omalizumab w leczeniu pokrzywki przewlekłej – od teorii do programu lekowego prof. Marek L. Kowalski * Praktyczne aspekty kwalifikacji pacjentów z pokrzywką przewlekłą do programu leczenia omalizumabem – pierwsze doświadczenia dr med. Monika Antczak-Marczak, dr med. Aleksandra Wardzyńska * Prezentacja opinii uzyskanych od lekarzy leczących omalizumabem prof. Marek L. Kowalski * Dyskusja Partner Webinarium Zapisy poprzez stronę: http://alergia-astma-immunologia.pl/ [1] Linki: ------ [1] http://alergia-astma-immunologia.pl/ [2] https://www.surveymonkey.com/r/LXYY9NR

Czytaj dalej »

Raport z Dnia Spirometrii 2019

19 December 2019 (Thursday)

Zapraszamy do zapoznania się z raportem z badań organizowanych w ramach Światowego Dnia Spirometrii 2019.

Czytaj dalej »

Dzień spirometrii 2019 r.

10 July 2019 (Wednesday)

Zapraszamy na nieodpłatne badanie spirometrii płuc. Plakat kampanii. Szczegóły.

Czytaj dalej »

Pożegnanie doktor Agnieszki Olszewskiej-Ziąber.

27 November 2018 (Tuesday)

Pożegnanie.      

Czytaj dalej »

Dzień spirometrii 2018

11 October 2018 (Thursday)

Raport z Dnia spirometrii, Łódź 2018.

Czytaj dalej »

Zebrania Koła Naukowego

30 October 2018 (Tuesday)

W dniu 25 października 2018 roku odbyło się pierwsze w bieżącym roku akademickim zebranie Koła Naukowego działającego przy Klinice Immunologii i Alergii. Następne spotkanie odbędzie się 6 grudnia 2019 roku o 15.15.

Czytaj dalej »

Symposium on severe asthma – Tagamisara, Japonia

30 October 2018 (Tuesday)

W dniu 7 października 2018 roku Profesor  Marek L Kowalski  wziął udział w „Symposium on severe asthma”  organizowanym przez profesora Masami Tanigushi z Tagamisara  Research Center for Allergy (Tagamisara, Japonia)  gdzie wygłosił wykład pt. „Current standards in diagnosis and management of N-ERD”

Czytaj dalej »

XXIV Światowy Kongres Astmy w Tokio

30 October 2018 (Tuesday)

W dniach 3 – 6 października 2018 w Tokio, w Japonii, odbył się XXIV Światowy Kongres Astmy.W trakcie kongresu prof. dr hab. n. med. Marek L. Kowalski wygłosił Wykład specjalny pt .: „NSAIDs-Exacerbaed Respiratory Disease (N-ERD) as a heterogenous asthma phenotype”

Czytaj dalej »

Wykład inaugurujący rok akademicki 2018/19

30 October 2018 (Tuesday)

W trakcie uroczystej Inauguracji Roku Akademickiego 2018/2019 na Uniwersytecie Medycznym, w dniu 28 września 2018r., prof. dr hab. n. med. Marek L. Kowalski wygłosił wykład p.t. : „Od unikania alergenów do wytwarzania tolerancji – zmiana paradygmatu w alergologii”.

Czytaj dalej »

Darmowe badanie spirometryczne

18 September 2018 (Tuesday)

Stowarzyszenie Pomocy Chorym na Astmę i Choroby Alergiczne przy Klinice Immunologii i Alergii zaprasza Państwa na nieodpłatne badania spirometryczne. Ze szczegółami można zapoznać się tutaj.

Czytaj dalej »

Mapa dojazdowa do Kliniki Immunologii i Alergologii

25 April 2018 (Wednesday)

Mapę dojazdową znajdziecie Państwo TUTAJ.  

Czytaj dalej »

Nowa nazwa Katedry i Kliniki

25 April 2018 (Wednesday)

Szanowni Państwo, Zgodnie z uchwałą UM z dnia 29 marca, zmianie uległa nazwa zarówno Katedry jak i Kliniki. Aktualne nazwy to: Katedra Immunologii Klinicznej i Reumatologii. Klinika Immunologii i Alergii.

Czytaj dalej »

Łódzki Ośrodek Dawców Szpiku

27 February 2018 (Tuesday)

przy Klinice Immunologii, Reumatologii i Alergii Centralnego Szpitala Klinicznego Instytutu Stomatologii w Łodzi został wytypowany jako jedna z dwóch pracowni w Polsce do wykonywania badań genetycznych honorowych dawców szpiku w wysokiej rozdzielczości.

Czytaj dalej »

Klinice Immunologii Reumatologii i Alergii przyznano status Centrum Doskonałości Światowej Organizacji Alergii (WAO)

15 February 2018 (Thursday)

Klinika Immunologii, Reumatologii i Immunologii Klinicznej Uniwersytetu Medycznego w Łodzi, w wyniku procedury konkursowej, otrzymała status Centrum Doskonałości w zakresie Alergologii i Immunologii Klinicznej, przyznany przez Światową Organizację Alergii (WAO), z siedzibą w Milwaukee, USA. Jesteśmy jednym z czternastu Centrów w Europie wyróżnionych tym tytułem. Informacja o działalności Kliniki znajduje się na stronie WAO:http://www.worldallergy.org/wao-centers-of-excellence/europe/medical-university-of-lodz

Czytaj dalej »

Nowatorska szczepionka przeciwalergiczna

1 September 2018 (Saturday)

Zespół Kliniki  Immunologii Reumatologii i Alergii Uniwersytetu Medycznego w Łodzi, kierowany przez profesora Marka L. Kowalskiego znalazł  się wśród  współwykonawców i autorów badania klinicznego nowatorskiej szczepionki przeciwalergicznej. Szczepionka  podawana w postaci „plastrów”  okazała się skuteczna w zapobieganiu ciężkim reakcjom alergicznym wywołanym alergią na orzeszki ziemne. Wyniki tego badania zostały opublikowane w  listopadowym numerze (2017)  The Journal of  American Medical Association (JAMA), czasopiśmie o współczynniku wpływu IF=44,4. PubMed

Czytaj dalej »

Prof. Marek Kowalski - alergolog roku

23 June 2015 (Tuesday)

Profesor Marek L. Kowalski, kierownik Kliniki Immunologii, Reumatologii i Alergii Uniwersytetu Medycznego w Łodzi, otrzymał prestiżową międzynarodową Nagrodę im. Daniela Boveta w dziedzinie leczenia i prewencji alergii. Kryształową statuetkę odebrał 6 czerwca 2015 r. w Barceleonie podczas uroczystej ceremonii otwarcia XXXIV Kongresu EAACI, czyli Europejskiej Akademii Alergologii i Immunologii Klinicznej. Akademia skupia ok. 8.5 tys. lekarzy i naukowaców zajmujących się badaniamia i leczeniem alergii. Prof. Marek L. Kowalski (pierwszy z prawej) z Nagrodą im. Daniela Boveta                                      Foto: EAACI Poprzez Nagrodę im. Daniela Boveta, EAACI honoruje co roku najlepszego naukowca-klinicystę, który zdaniem Akademii w ostatnim roku najbardziej znacząco przyczynił się do rozwoju diagnostyki i strategii leczniczych w dziedzinie alergologii. Prestiżowa statuetka po raz pierwszy trafiła do polskiego naukowca. Sama nagroda nazwana jest imieniem Daniela Boveta, włoskiego fizjologa i farmakologa, laureata Nagrody Nobla w 1957 r. (za badania nad lekami blokującymi neurotransmitery), ale znanego głównie z odkrycia leków antyhistaminowych (przeciwalergicznych). Prof. Bovet pracował m.in. na Uniwersytecie Genewskim, Instytucie Pasteura w Paryżu i Uniwersytecie La Sapienza w Rzymie. Więcej informacji o nagrodzie im. Boveta: TV Toya EAACI (w zakładce EAACI Award Winners 2015) UMed

Czytaj dalej »

Doniesienia naukowe na kongres EAACI w Barcelonie

28 May 2015 (Thursday)

Jak co roku w Barcelonie, w dniach 6-9 czerwca 2015 r., odbędzie się XXXIV Kongres EAACI, czyli Europejskiej Akademii Alergologii i Immunologii Klinicznej. Swój bogaty dorobek naukowy przedstawią również pracownicy Kliniki Immunologii Reumatologii i Alergii Uniwersytetu Medycznego w Łodzi. Pod poniższym adresem można znaleźć listę doniesień naukowych naszych pracowników: LINK

Czytaj dalej »

KLINIKA IMMUNOLOGII I ALERGII